Reall Złoty Kask – Memoriał Jerzego Szczakiela rozpocznie się 21 kwietnia, w Lany Poniedziałek, o godzinie 14.00 na stadionie im. Mariana Spychały w Opolu.
Reall Złoty Kask – Memoriał Jerzego Szczakiela to impreza z długą tradycją. Zawody rozgrywane są – w różnej formule – nieprzerwanie od 1961 roku. Na liście zwycięzców widnieją największe nazwiska polskiego speedwaya, między innymi Zenona Plecha, Edwarda Jancarza, Antoniego Woryny, Pawła Waloszka, Romana Jankowskiego czy Tomasza Golloba, do którego należy rekord w ilości zdobytych trofeów, po które sięgał aż siedmiokrotnie.
Te zawody to nie tylko walka o prestiżowe trofeum, ale także przepustki do eliminacji Speedway Grand Prix oraz Speedway European Championship.
Lista startowa
1. Grzegorz Zengota (Fogo Unia Leszno)
2. Bartosz Zmarzlik (Orlen Oil Motor Lublin)
3. Patryk Dudek (Pres Grupa Deweloperska Toruń)
4. Kacper Woryna (Krono-Plast Włókniarz Częstochowa)
5. Dominik Kubera (Orlen Oil Motor Lublin)
6. Mateusz Cierniak (Orlen Oil Motor Lublin)
7. Wiktor Przyjemski (Orlen Oil Motor Lublin)
8. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno)
9. Robert Chmiel (H. Skrzydlewska Orzeł Łódź)
10. Przemysław Pawlicki (Stelmet Falubaz Zielona Góra)
11. Bartłomiej Kowalski (Betard Sparta Wrocław)
12. Piotr Pawlicki (Krono-Plast Włókniarz Częstochowa)
13. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław)
14. Jarosław Hampel (Stelmet Falubaz Zielona Góra)
15. Krzysztof Buczkowski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
16. Szymon Woźniak (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
Rezerwowi
17. Oskar Fajfer (Gezet Stal Gorzów)
18. Oskar Paluch (Gezet Stal Gorzów)
Prezentacja zawodników od 13.45. Start do pierwszego wyścigu zaplanowano o godzinie 14.00.

Swój największy sukces Jerzy Szczakiel osiągnął w 1973 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Po końcowy triumf opolanin sięgnął po biegu dodatkowym, w którym musiał mierzyć się z nie byle kim, bo z samym Ivanem Maugerem.
Szczakiel zanotował na swoim koncie także inne sukcesy. Mistrzostwo Świata Par, wywalczone razem z Andrzejem Wyglendą na torze w Rybniku, w roku 1971, to także wielkie osiągnięcie w karierze opolanina. Brąz z finału światowej „drużynówki”, z roku 1976, też wisiał na honorowym miejscu w mieszkaniu Szczakiela, który wywalczył go razem z Janem Muchą, Zenonem Plechem, Andrzejem Jurczyńskim oraz Andrzejem Tkoczem.
W kraju zwyciężył w finale Srebrnego Kasku (1969), dwa lata później wywalczył srebro Indywidualnych Mistrzostw Polski w gronie seniorów (1971), a w Złotym Kasku był trzeci (też 1971). Odszedł od nas 1 września 2020 roku, po długiej walce z chorobą.